top of page

Simbioza reljefa, klime i tla na prostoru zavičaja - Zadarska županija.

U OŠ Bartula Kašića u školskoj godini 2023/2024. pokrenut je projekt rada s darovitim učenicima iz geografije pod nazivom Simbioza reljefa, klime i tla na prostoru zavičaja - Zadarska županija. Ovaj projekt su pokrenuli učitelji geografije Dinko Marin i Ivana Maruna. Projekt je prepoznalo Ministarstvo znanosti i obrazovanja te ga je financijski podupralo temeljem Javnog poziva o sufinanciranju projekata rada s darovitim učenicima u osnovnim i srednjim školama  (www.mzo.gov.hr )

Suradnici na projektu su:  Vera Šušić, dipl. psih.(OŠ Bartula Kašića Zadar), Izvr.prof.dr. sc. Marica Mamut (Odjel za geografiju Sveučilišta u Zadru), , Rina Milošević, mag. geogr. (Odjel za ekologiju, agromoniju i akvakulturu, Sveučilišta u Zadru) i Iva Slačanac, dipl.psih. (Centar za uočavanje i rad s darovitima RAD, Grad Zadar).

 

 

Izrezak_edited.png

Osnovni cilj projekta je

1. Objasniti utjecaj klimatskih elemenata i čimbenika na geomorfološka i pedološka obilježja zavičaja (Zadarska županija)

2. Predvidjeti i objasniti utjecaj klimatskih elemenata i čimbenika na oblikovanje reljefnih oblika i erozijske procese.

U projektu sudjeluje pet potencialno darovitih učenika koji su identificirani od strane stručne službe škole

                                            U nastavku pratite sve naše aktivnosti u sklopu projekta

 

 

feat-min-1_edited_edited_edited.png

Sastanci 

SASTANAK PROJEKTNOG TIMA

Prvi sastanak projektnog tima održan je 16. siječnja 2024. Na sastanku je dogovoren hodogram svih projektnih aktivnosti kao i načini diseminacije samog projekta. 

SASTANAK S RODITELJIMA

Dana, 30. siječnja 2024. na roditeljskom sastanku upoznali smo roditelje učenika  koji će sudjelovati u projektu, sa samim projektom ali i sa svim aktivnostima koje će se kroz projekt provoditi. 

Roditelji su iskazali veliku zainteresiranost za projekt te ponudili i pomoć i angažman ukoliko je potrebno.

Likovni natječaj

Dragi učenici,

u skoplu projekta Simbioza reljefa, klima i tla na prostour zavičaja raspisali smo natječaj za izradu loga projekta. Na ovaj natječaj se mogu javiti svi zainteresirani učenici naše OŠ Bartula Kašića Zadar. 

Bitno je da se elementi loga  mogu povezati s nazivom projekta.

U tom smsilu nudimo ti i malu pomoć u vidu nekih elementa koji se mogu naći i na tvom crtežu:

a) reljef (različiti reljefni krški oblici (sige, škrape, ponikve, boje koje simboliziraju visine na karti, linije koje mogu simbolizirati izohipse....)

b) klima (različiti mjerni instrumeni koji se koriste kod određivanja vremena, oblaci, izobare...)

c) tlo (presjek tla, različiti tipovi tla...)

Ovo su tek neke od naših prijedlog no budite kreativni i osmislite logo našeg projekta.

Natječaj traje do 19. veljače 2024. kad će povjerenstvo izabrati najbolji rad.

Autor najboljeg rada biti će nagrađen terenskom nastavnom koju ćemo provesti u sklopu projekta, ali i knjigama zahvaljujći nakladničkoj kući Alfa.

Za sva pitanje obratite se profesorima Emini Mijatović, Ivani Maruni i Dinku Marinu.

Veselimo se svim vašim radovima. 

 

likovni natječaj.jpeg
1707240369321.jpg

Dana 6. veljače 2024. svi zainteresirani učenici za izradu loga u sklopu našeg projekta imali su priliku susreti se s prof. Eminom Mijatović i Dinkom Marinom. Prof. Dinko Marin je zainteresirane učenike upoznao s projetkom odnosno onim što se očekuje da bude sastavni dio loga ovog projekta. Potom je prof. Emina Mijatović upoznala učenike s procesom izrade loga kao i sa likovnim tehnikama koje će moći koristiti prilikom izrade loga. 

 

Mjesec dana nakon što je raspisan natječaj za izradu loga našeg projekta organizirano je 5. ožujka 2024. proglašenje najboljih radova i dodijela nagrada za prva tri najbolja rada prema mišljenju žirija. Odabir najboljih radova nije bio nimalo lak jer se je na natječaj odazvalo preko 20 učenika s iznimnim radovima. Stoga samo odlučili deset najboljih radova nagraditi terenskom nastavom. Posebno nas veseli način na koji su učenici opisali svoje radove. 

Pogledaj sve nagrađene radove, klikom na PDF dokument

Izrezak_edited.png

Najbolji radovi prema mišljenju žirija:

PRVA NAGRADA

Klara ŠIKIĆ

 

Objašnjenje rada prema autoru

Grožđe predstavlja zavčaj - Dalmaciju, Zadarsku županiju. Sige špilju odnosno krški reljef. Različite boje u desnom dijelu tipove tla i bijeli zavijutci buru. 

DRUGA NAGRADA

Hana GOBIN

 Objašnjenje rada prema autoru

Plava boja predstavlja Jadransko more. Smeđa boja predstavlja crvenicu i smeđe tlo. Zelena boja predstavlja flišnu zonu Ravnih kotara, planina predstavlja Velebit. Žuti krug predstavlja Sunce koji s maslinama čini jedno od obilježja Sredozemen klime

TREĆA NAGRADA

Sara MACOKATIĆ

Objašnjenje rada prema autoru

Plavi polukrug predstavlja obilježje ciklone (element klime). Crvena boja označava crvenicu tlo na prostoru zavičaja. dok otoci predstavljaju reljef. 

Prigodne nagrade nagrađenima je uručila prof. Emina Mijatović.

Pedološko klimatološke radionice

Mjerenja vlažnosti i temperature tla
te kemijska analiza prikupljene kišnice

Mjerenja temperature i vlažnosti tla započeli smo u ožujku. Mjerenja će se vršiti svakodnevno kroz dva mjeseca, s tim da će prvi mjesec dana uzorci tla biti smješteni na mjestu izloženom suncu, a drugi mjesec na mjestu koje je u sjeni.

 

Postavljena su četiri kontejnera zemlje i to:

1.  Smeđe tlo s fliša. Tlo je izuzeto s lokacije Ravni kotar (Raštane Gornje; 44.032° S ꝭ, 15.423 I λ)

2. Crvenica. Tlo je izuzeto s lokacije Priobalni prostor (Posedarje; 44.209° Sꝭ, 15.455 Iλ)

3.  Smeđe tlo s fliša. Tlo je izuzeto s lokacije Ravni kotari (Stankovci; 43.903° Sꝭ, 15.696° Iλ)

4. Crno tlo. Tlo je izuzeto s lokacije Panonska hrvatska (Mikluševci; 45.264° Sꝭ, 19.087° Iλ)

Mjerenja se provode tri puta dnevno u 7:45, 13:45, i 19 h. Temeljem prikupljenih podataka izračunavala se je srednja temperatura zraka i vlažnosti tla. Podatke su učenici interpretirali i uspoređivali s obzirom na različite tipove tla. Uz pomoć prikupljenih podataka izrađivat će se grafički prikazi. Sve aktivnosti učenici su provodili uz nadzor učitelja Ivane Marune i Dinka Marina. Pored mjerenja vlažnosti i temperature zraka mjerit će se i količina padalina putem kišomjera. Voda koje je prikupljena u kišomjeru je izuzeta, potom su učenici uz pomoć prof. Andreje Kakše izvršili kemijsku analizu vode. 

 

Izrada grafikona i analiza podataka

Nakon što su prikupli podatke o vlažnosti i temperaturi tla, učenici su uz pomoć Microsoft Excell programa izračunali srednje dnevne vrijednosti temperature tla i vlažnosti tla, a potom i srednje tjedne vrijednosti. Potom su uz pomoće već spomenutog programa uz vodstvom mentora Ivane Marune i Dina Marina izradili grafove. Na taj način su učenici stekli osnovna znanja o geografskim grafičkim metodama. Iz izrađenih grafova učenici su izvodili zaključke od razlikama u vlažnosti i temperaturi tla različitih tipova tala. Izneseni zaključci će biti sastavni dio postera koji će se izraditi na kraju projektnih aktivnosti. 

Predavanje Krški reljefni oblici

U sklopu projektnih aktivnosti vanjska suradnica na projektu Izvr. prof. dr. sc. Marica Mamut s Odjela za geografiju Sveučilišta u Zadru održala je zanimljivo predavanja (23. travnja 2024.) za učenike pod naslovom Geomorfologija krša. U svom predavanju prof. Mamutu upoznala je učenike s nastankom krškog reljefa prostornim obuhvatom u Hrvatskoj, ali i u drugim zemljama svijeta. Posebnu pozonost je posvetila pojedinim reljefnim oblicima poput biogenog reljefa ili pak estavela, vrulja, kaverni kao i ostalih morfoloških krških formacija. Putem svog predavanja prof. Mamut je obogatila postojeći kurikulum geografije i učenike upoznala s pojmovima i geografskim procesima koji se ne uče u osnovnoj školi, a svakako su zanimljivi darovitim učenicima. Pored učenika koji su izabrani u ovaj projekt na predavanju su bili i ostali visokomotivirani učenici koje zanima geografija, a sudjelovali su na geografskim natjecanjima 2024. godine

Promocija i diseminacija projekta

Prva promocija projekta održana je na sjednici Učiteljskog vijeća OŠ Bartula Kašića 22. veljače 2024.  Projekt i projektne aktivnosti članovima gore spomenutog vijeća su prezentirali učitelji Ivana Maruna i Dinko Marin. Posebno su objasnili procese obogaćivanja i razvijanja kurikuluma za darovite učenike koji će se postići ovim projektom.

Naš projekt predstavili smo na 17. državnom seminaru Dani akademika Josipa Roglića pod nazivom Darovitost i daroviti učenici u nastavi Geografije 5. travnja 2024. Kroz prigodno predavanje projekt su prezentirali

Izvr. prof. dr. sc. Marica Mamut i Dinko Marin .

Prezentacija projeka na Učiteljskom vijeću 22. veljače 2024.
431488403_1429299757954217_4803216654049795960_n.jpg
433610458_3255257321436783_4729312343819629132_n.jpg
bottom of page