top of page

Noć istraživača 2024.

Noć istraživača je aktivnost koja se provodi u ​sklopu projekta Reconnecting Science with the Blue Society (Blue-connect 2.0). Ovaj projekt povezuje sljedeće partnere: ​Sveučilište u Splitu, Sveučilište u Dubrovniku, Sveučilište u Zadru, Sveučilište u Rijeci, Sveučilište Jurja Dobrile u Puli, Institut za oceanografiju i ribarstvo, Mediteranski institut za istraživanje života, Institut za jadranske kulture i melioraciju krša, Zaklada Sveučilišta u Rijeci. Osnovni cilj ovog projekta je povezivanje znanosti s društvom približavanjem istraživanja i istraživača javnosti, jačanjem prepoznatljivosti znanosti u javnosti i istraživačkog obrazovanja te izgradnjom povjerenja i razumijevanja znanosti i njezinog utjecaja na plavo društvo u regiji.  Središnja aktivnost projekta je manifestacija Europske noći istraživača. Noć istraživača se održava zadnjeg petka u mjesecu rujnu kada istraživači djeci i mladima ali i svim ostalim zainteresiranima pokazuju znanstvena postignuća na zabavan način.  Ove godine noć istraživača je održana 27. rujna 2024., a s radionicom pod naslovom Što atmosfera skriva? Saznaj što se zbiva? sudjelovali su i učitelji naše škole Ivana Maruna i Dinko Marin. Nizom zanimljivih pokusa upoznali su sve zainteresirane s atmosferskim prilikama. 

 

Speleologija krša

Speleologija je znanstvena disciplina koja se bavi proučavanjem "prirodnih šupljina u Zemljinoj kori, tj. istražuje postanak i razvoj speleoloških objekata (špilje, jame, ponori, sniježnice), snima njihove dimenzije, proučava kompaktnost i hidrogeološka svojstva stijena, registrira kretanje voda, utvrđuje fizikalne i kemijske procese, promatra organski svijet te utvrđuje tehniku istraživanja u speleološkim objektima" (Hrvatska enciklopedija). Budući na prostoru Primorske Hrvatske gdje se nalazi i naša škola prevladava krški reljef u našoj školi (23. travnja 2024.) smo organizirali predavanje za učenike pod naslovom Speleologija krša. Predavanje je organizirano u suradnji s inicijativom Čisto podzemlje, a održao ga je gosp. Luka Žakrković. Događanje je bilo organizirao u dva dijela u prvom dijelu speleolog Žarković je  školskom dvorištu učenicima demonstrirao na koji način se spušta u jamske prostore uz pomoć užeta. Drugi dio se je odnosio na predavanje koje je održao gosp. Luka i upoznao učenike sa speleologijom, s posebnim naglaskom na krš i onečišćivanjem krških podzemnih oblika i ekološkim akcijama čišćenja istih koje provodi inicijativa Čisto podzemlje. 

 

© 2013. Mali svijet geografije, OŠ Bartula Kašića Zadra, Dinko Marin, geografija, Sva prava pridržana. 

Ova web stranica je podstranica web stranice OŠ Bartula Kašića  Zadar, Bribirski prilaz 2, 23000 Zadar, te je stoga sastavni dio isto. Niti jedan dio  ove stranice ne može se preuzimati bez dozvole OŠ Bartula Kašića. Objavljuju se sadržaji vezani za rad s učenicima iz polja geografije i srodnih područja

Proudly created with Wix.com

  • Facebook Classic
  • Twitter Classic
  • Google Classic
  • RSS Classic
bottom of page