top of page
IMG_20201007_082425.jpg
pozivnica.jpeg

PROMOCIJA SLIKOVNICE KARTOLINE MIRE

U SKLOPU PROJEKTA ZAŠTIĆENA PODRUČJA ZAVIČAJA – PARKA PRIRODE TELAŠĆICA

 

 

   Na Dan učitelja 5. listopada 2020. u Kneževoj palači Narodnog muzeja Zadar održana je promocija slikovnice Kartoline Mira i otvorenje izložbe učeničkih radova Miruj moje more u sklopu projekta Zaštićena područja zavičaja Parka prirode Talešćica.

 

    Projekt su u školskoj godini 2019/2020. provodili učitelji Mejra Uglešić, Ignis Lemezina i Dinko Marin u suradnji s Parkom Prirode Telašćica. Osnovni cilj ovog projekta je bio upoznati učenike s PP Telašćica, odnosno florom i faunom parka, kao i s geomorfološkim specifičnostima istog. Projekt je obuhvaćao više različitih aktivnosti poput predavanja i radionica koje je provodila stručna suradnica Parka gđa. Josipa Grbin, potom izrade sapuna uz pomoć učiteljice mentorice Andreje Kakše, izrade marmelade i izrade matematičke bojanke uz pomoć učiteljice savjetnice u miru Anđelke Marin. Vrhunac projektnih aktivnosti je svakako bila izrada slikovnice u kojoj su opisane biljne i životinjske vrste Parka s prigodnim tekstom koji su napisali učenici Luigi Rados, Toma Luštica i Lea Skroče.

    Želeći široj javnosti rezultati projekta su prikazani kako što je gore u tekstu spomenuto 5. listopada 2020. na promociji u Kneževoj palači Narodnog muzeja Zadar. Atrij Kneževe palače bio je ispunjen učenicima i njihovim roditeljima, ali i uvaženim gostima među kojima posebno ističemo: doc.dr.sc. Slavicu Vrsaljko (Odjel za izobrazbu učitelja Sveučilišta u Zadru), mr.sc. Ivanu Kuhtu Bogić (viša savjetnica za geografiju), Joso Nekić (pročelnik gradskog ureda za prosvjetu) i Ivanom Šabić (predstavnica nakladnika Alfa). U svom obraćanju voditelji projekta Dinko Marin i Ignis Lemezina istaknuli su važnost ovakvih projekata putem kojih se primjenjuju metodičko-didaktički modeli temeljeni  na suvremenim postavkama pedagoške znanosti i kurikulumskim pristupima koji  proširuju i doživljajno nadopunjuju postojeće važeće kurikule. Recezentica doc. dr. sc. Slavica Vrsaljko posebno je istaknula važnost slikovnice koju je svrstala u red poučno-problemskih slikovnica, apostrofirajući kako se putem slikovnica ulazi se u svijet čitanja i razvijaju čitalačke kompetencije od najranije dobi.  Prigodnim govorom se je obratila i ravnateljica škole Katica Skukan, kao i predstavnik nakladnika Alfe Ivana Šabić i Parka prirode Telašćica Josipa Grbin. Program je vodila učiteljica Mejra Uglešić, a uljepšali su ga učenici svojim krasnoslovima i pjesmom na čemu posebno zahvaljujemo gosp. Anti Radosu.

   Na poseban način zahvaljujemo Narodnom muzeju Zadar na ustupljenom prostoru Kneževe palače, ali i nakladniku Alfa koji je prepoznao ovaj projekt, i veliko hvala Raiffeisen banci koja ga je i financijski poduprla.

bottom of page